Przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie ulg w ZUS jakie przysługują płatnikom składek. Jest ich kilka i warto je znać, żeby móc zgłosić w ZUS-ie chęć skorzystania z nich. Swym zakresem obejmują przedsiębiorcę, jak i zatrudnione u niego określone osoby. Dotyczą one:
- zwolnień w opłacie składek ubezpieczeniowych,
- zwolnień z obowiązku składania rozliczeń,
- prolongaty w zakresie spłaty zobowiązań z tytułu nieopłaconych składek ubezpieczeniowych.
Ulgi w składkach za ubezpieczenie społeczne
Nowy przedsiębiorca, który nie prowadził w ostatnich 60 m-cach działalności gospodarczej i nowa działalność nie jest wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, może od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności przez pierwsze 24 miesiące opłacać składki na ubezpieczenie społeczne od 30% kwoty aktualnego wynagrodzenia minimalnego za pracę.
Prawo do opłacania obniżonych składek społecznych nie przysługuje m.in. wspólnikom spółek jawnych, komandytowych, partnerskich oraz jednoosobowemu wspólnikowi spółki z o.o.
Ulgi w składkach na ubezpieczenie zdrowotne
Ulgi w naliczaniu i opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dotyczą przedsiębiorców posiadających prawo do emerytury lub renty a także przedsiębiorców z ustaloną niepełnosprawnością.
Składek nie opłaca:
1 Przedsiębiorca – emeryt lub rencista, który pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe (brutto) w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia i:
-
uzyskiwane przez niego przychody z pozarolniczej działalności nie przekraczają w miesiącu kwoty połowy najniższej emerytury, lub
-
opłaca podatek dochodowy z prowadzonej pozarolniczej działalności w formie karty podatkowej.
2. Przedsiębiorca – niepełnosprawny z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, o ile:
-
z działalności uzyskuje przychody w wysokości nieprzekraczającej 50% najniższej emerytury lub
-
opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Wymienionych wyżej warunków nie łączy się i dotyczą tylko miesięcy w których został spełniony warunek. Zwolnienie z płacenie składek nie pozbawia przedsiębiorcy uprawnień do opieki zdrowotnej.
Ulgi w opłatach na fundusze pozaubezpieczeniowe FP i FGŚP
Z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP zwolniony jest przedsiębiorca za:
-
pracowników powracających z urlopów związanych z rodzicielstwem, przez 36 miesięcy, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu
-
osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem były zarejestrowane jako bezrobotne, 12 miesięcy, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę
-
skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia, 12 miesięcy, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę
-
pracowników, którzy ukończyli co najmniej 55 lat (kobiety) i co najmniej 60 lat ( mężczyźni) – bezterminowo
Podstawa prawna: art. 104a, 104b i 104c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zwolnienia z przekazywania rozliczeń (deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego) za kolejny miesiąc
Z prawa takiego skorzystać mogą przedsiębiorcy w sytuacji, gdy opłacają składki ubezpieczeniowe wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące i:
-
w ostatnio złożonych dokumentach rozliczeniowych zadeklarowali do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne kwoty w wysokości najniższej obowiązującej ich podstawy wymiaru składek (i osoby z nimi współpracujące) oraz
-
nie nastąpiła żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego.
Co więcej, preferencja, o której mowa, ma także zastosowanie w sytuacji, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego wynagrodzenia lub przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie którego ustala się najniższą podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych.
Podstawa prawna: art. 47 ust. 2a, 2b i 2c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Prolongata w spłacie zaległości składkowych
Przedsiębiorcy mający trudności z realizacją obowiązku terminowego opłacania składek ubezpieczeniowych (za siebie i zatrudnione w swojej firmie osoby) mogą wystąpić do organu rentowego o ulgę związaną ze spłatą tych należności. ZUS może odroczyć termin płatności składek lub wyrazić zgodę na spłatę zaległości w ratach. Dodatkowo ZUS może umorzyć należności z tytułu nieopłaconych składek.
Odroczenie terminu płatności składek
Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS o odroczenie terminu płatności składek i opłacenie ich w nowym, dłuższym terminie ich płatności, bez obciążenia odsetkami za zwłokę. Przesunięty i ustalony nowy termin uniemożliwia ZUSowi podjęcie czynności zmierzających do przymusowego wyegzekwowania tych należności w drodze egzekucji. W zamian jednak ZUS pobiera opłatę prolongacyjną.
Odroczenie terminu płatności składek dotyczy wyłącznie należności opłacanej przez płatnika składek. Ulgi tej nie można zastosować do składek w części finansowanych przez ubezpieczonych niebędących jednocześnie ich płatnikiem (np. pracowników, zleceniobiorców).
Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które mogą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Z 2005r. nr165, poz.1373 ze zm.).
Spłata długu do ZUS w ratach
Pracodawca może wystąpić do ZUS z wnioskiem o rozłożenie należności na raty. Rozłożenie zaległości składkowych na raty może dotyczyć składek zaległych, jak również przyszłych, z wyłączeniem składek w części finansowanej przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek. Od składek, które zostały rozłożone na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu złożenia wniosku w tej sprawie.
Umorzenie zaległości z tytułu składek
Należności z tytułu składek mogą być umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności.
Umorzenie, pomimo braku ich całkowitej nieściągalności, jest możliwa z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia. Uldze podlegają wyłącznie składki finansowane ze środków płatnika składek. Mowa tu o połowie składki emerytalnej, części składki rentowej oraz składce wypadkowej. Preferencje w całości obejmują składki na FP, FGŚP oraz FEP.