Wybór biura rachunkowego to duży problem, zwłaszcza gdy nie mamy znajomego profesjonalisty – doradcy podatkowego do którego możemy mieć 100% zaufanie. Powierzenie pełnej odpowiedzialność za rozliczenia finansowe i podatki firmie deklarującej chęć wykonania takiej usługi nie gwarantuje, że będzie ona wykonana rzetelnie. Przedsiębiorcy nie chcą ponosić konsekwencji błędów i zaniechań odnalezionych po latach. Biuro powinno zająć się sprawami kompleksowo, angażując przedsiębiorcę tylko do tych istotnych. Biuro powinno profesjonalnie reprezentować interesy firmy przed urzędami. Poza tym ważny jest stały i łatwy dostęp do analiz, aktualnych księgowań, danych i dokumentów. Niebagatelna jest też rozsądna stawka za obsługę. Nie znając dokładnie zakresu usług jakich potrzebuje przedsiębiorca, często przy wyborze sugeruje się wyłącznie ceną. Jednak bardzo niska cena może oznaczać zbyt mały zakres usług. Dlatego wybór biura nalez bardzo dokładnie przemyśleć.
Jak wybrać biuro rachunkowe, żeby czuć się bezpiecznie, nie tracić czasu na sprawdzanie pracowników biura i przenoszenie księgowości co roku do innego biura? Poniżej prezentujemy zbiór pytań – kluczy, które prowadzą do odpowiedzi czy biuro z którym rozmawiamy spełni nasze oczekiwania.
12 kryteriów wyboru dobrego biura rachunkowego.
- Sprawdź czy biuro rachunkowe ma licencję i ubezpieczenie OC, czy dotyczy ono tylko podatku dochodowego czy też VAT? Jaka jest wartość limitu odpowiedzialności w ubezpieczeniu?.
- Czy masz łatwy kontakt z biurem?
- Czy biuro zatrudnia dużo młodych i niedoświadczonych pracowników? Czy czy w biurze często zmieniają się pracownicy?
- Sprawdź czy biuro rachunkowe ma doświadczenie w Twojej branży – zapytaj o wybrany charakterystyczny przypadek, z Twojej branży, oceń zaproponowane rozwiązania, szybkość odpowiedzi na Twoje pytania, zaangażowanie w obsługę klienta.
- Dowiedz się dokładnie co wchodzi w cenę usługi zaproponowanej Tobie za co naliczane mogą być dodatkowe opłaty i od czego zależą (ilość dokumentów w miesiącu? rodzaj deklaracji? termin i sposób przekazania dokumentów do biura? liczba pracowników firmy? reprezentacja przed Urzędem Skarbowym i ZUS? przygotowanie i składanie deklaracji? ). Dobre biuro, pokaże Ci jasno i czytelnie wszystkie koszty i możliwe opcje, tak by można było świadomie podjąć decyzję.
- Czy są jakieś konsekwencje przekroczenia terminu składania dokumentów? Czy jest możliwe wysyłanie dokumentów elektronicznie, aby oszczędzić czas na dojazdach? Jak szybko biuro księguje dokumenty? Czy biuro udostępni Ci dane i dokumenty przez Internet, np. uzyskanie kopii faktur, zestawienie przychodów i kosztów, abyś mógł sprawdzić coś w dowolnej chwili i nie czekać na odpowiedź kilka dni? Czy będziesz miał dostęp do raportów z informacjami potrzebnymi do zarządzania firmą?
- W jaki sposób i kiedy biuro będzie informować Cię o podatkach i ZUS do zapłaty?
- Czy możesz liczyć na doradztwo podatkowe? Jakiego rodzaju doradztwo jest w cenie? Czy możesz liczyć na optymalizację podatków i podpowiedź co wpisać na fakturze, aby na przykład zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów?
- Czy możesz liczyć na doradztwo kadrowe. Jak zatrudniać pracowników, żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów?
- W jaki sposób biuro ułatwi Ci bieżące zarządzanie płatnościami za faktury? Czy będzie prowadzić Ci plan płatności z listą nieopłaconych faktur? Czy będziesz mieć wgląd na bieżąco czy tylko raz w miesiącu? Czy będziesz musiał samodzielnie kopiować sobie faktury przed przekazaniem do biura lub prowadzić równoległy rejestr płatności?
- Czy możesz liczyć na okresowy audyt księgowy lub badanie biegłego rewidenta?
- Czy możesz liczyć na doradztwo prawne np. we współpracy z biurem np. w sprawach windykacji, planowania finansowania zewnętrznego, zmiany statusy prawnego firmy, problemów upadłościowych, współpracy z kontrahentami?
Te pytania w pierwszej chwili mogą wydawać się zbyt szczegółowe, jednak w praktyce okazuje się, że sprawy nie rozstrzygnięte na początku współpracy z biurem wracają jak zły sen i często zmuszają do zmiany biura.