Kto zainstaluje kasy fiskalne w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015, jak wynika z rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wszyscy lekarze, lekarze dentyści, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, którzy wykonują usługi na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej, będą musieli do końca lutego zainstalować kasy fiskalne.

W katalogu sprzedaży usług i rzeczy, które bezwarunkowo będą podlegać rejestracji na kasach fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów znalazła się sprzedaż perfum i wód toaletowych oraz zapisanych i czystych nośników danych cyfrowych i analogowych. Na kasie fiskalnej będą rozliczać się również warsztaty samochodowe, wulkanizatorzy, stacje badań technicznych pojazdów oraz lekarze, dentyści, prawnicy (za wyjątkiem notariuszy), zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz biura rachunkowe i kancelarie, które wykonują usługi doradztwa podatkowego.

Jednocześnie zwolnienie stracą stacjonarne zakłady gastronomiczne, zajmujące się usługami cateringu (za wyjątkiem usług świadczonych w stołówkach szkolnych czy uczelnianych lub na pokładach samolotów ).

Odebrano też zwolnienia podatnikom świadczącym usługi okazjonalnie dla niewielkiej liczby odbiorców. Kasy nie musiał stosować podatnik, którego liczba świadczonych rocznie usług udokumentowanych fakturami nie przekroczyła 50, a liczba odbiorców była mniejsza niż 20.

Generalna zasada określa, że prawie wszyscy podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej powinni zacząć stosować kasy fiskalne, o ile ich obroty przekroczą 20 tys. zł, lub proporcjonalnie mniej niż w przypadku podatników, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku. Minister finansów w rozporządzeniu z dnia 4 listopada 2014 roku, wskazuje, jaka sprzedaż może być zwolniona ze stosowania kas, a jaka musi być ewidencjonowana bez względu na wysokość obrotów.

Przedsiębiorcy, którzy świadczą wymienione wyżej usługi albo zajmują się dostawami a ich klientami są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są wprawdzie objęci obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej od 1 stycznia 2015, ale Minister Finansów dał im 2 miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów. Oznacza to, że ewidencjonowanie obrotu bezwzględnie muszą rozpocząć od 1 marca 2015 r.

Gdy przedsiębiorca rozpocznie działalność w 2015 r., będzie miał obowiązek stosowania kasy po dwóch miesiącach od rozpoczęcia świadczenia wymienionych wyżej usług.

2015-01-12T13:52:20+00:00