Koszty wymiany i przechowywania opon można wpisać w koszty działalności gospodarczej.

Gdy rozliczasz się z podatków na zasadach ogólnych, według stawek 18% i 32%, lub 19%. stawką podatku liniowego a Twoje auto jest zarejestrowane w firmie jako środek trwały, jest ujęte w ewidencji środków trwałych lub jest rozliczane na podstawie kilometrówki, wszelkie związane z użytkowaniem auta, udokumentowane wydatki, możesz zaliczyć do kosztów, niezależnie od ich wysokości.

Wiosenną i zimową wymianę opon  możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu i dzięki temu zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe.

Zmniejszenie podatku dochodowego o 18 – 32% zależnie od progu podatkowego jaki Cię obowiązuje.

Zmniejszenie wysokości opłaty za podatek VAT (23%)

Podobnie będzie gdy zakupisz samochód w leasingu, niezależnie od umowy leasingowej.

Koszt działalności stanowi nie tylko wydatek poniesiony na wymianę czy zakup nowych opon, ale też opłaty za ich przechowanie do kolejnego sezonu. Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje do działalności gospodarczej więcej niż jeden samochód, korzyść podatkowa będzie oczywiście pomnożona przez ilość aut.

Ograniczenia przy „kilometrówce”

Samochód rozliczany w firmie na podstawie tzw. kilometrówki, podlega ograniczeniom w rozliczaniu wydatków zaliczanych do kosztów. Jeśli wydatki ogółem są wyższe niż limit (zależny od pojemności silnika oraz ilości przejechanych kilometrów), może się okazać, że opłaty za wymianę i przechowanie opon nie da się już wliczyć w koszty.

Pytania?

Jeśli chcesz sprawdzić czy dotyczy to Twojej firmy skontaktuj się z naszą Kancelarią Podatkowo Prawną i sprawdź jakie świadczymy usługi podatkowe mail: m.golebiowska@kancelaria-golebiowska.com.pl   telefon ( 22 ) 835 02 73

2023-12-21T21:03:09+01:00