Porady podatkowo prawne dla Twojej firmy

Kiedy jest możliwe oddłużanie w upadłości konsumenckiej?

Kiedy jest możliwe oddłużanie w upadłości konsumenckiej?

Oddłużanie w procesie upadłości konsumenckiej bez konieczności składania wcześniejszego wniosku o upadłość przedsiębiorcy możliwe jest gdy:

1. Dłużnik, osoba niewypłacalna nigdy nie nie była przedsiębiorcą, nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej.

2. W okresie prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika-osobę niewypłacalną, nie powstało żadne niespłacone zobowiązanie ani też nie wystąpiła data niewypłacalności. Do niewypłacalności doszło poza okresem prowadzenia działalności gospodarczej.

3. W czasie prowadzenia działalności gospodarczej powstały zobowiązania wobec tylko jednego wierzyciela, W takiej sytuacji nie występuje obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy z art. 21 ust. 1 p.u. z uwagi na brak wystąpienia stanu niewypłacalności wynikającego z wielości wierzycieli.

4. Data niewypłacalności powstała w czasie prowadzenia działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wyrejestrował działalność nie składając wcześniej obowiązkowego wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. W takiej sytuacji ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie wymagało powołania się we wniosku na klauzulę słuszności lub klauzulę humanitarną (o ile wystąpiły odpowiednie okoliczności ) ew. upływu 10 lat od momentu wyrejestrowania działalności gospodarczej.

Aby otrzymać profesjonalną poradę i ew. pomoc doradcy restrukturyzacyjnego w przeprowadzeniu tego procesu zapraszamy do kontaktu z nasza kancelarią.

Ta witryna ukrywa pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na użycie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close