Porady podatkowo prawne dla Twojej firmy

Opłaty za autostrady i parking podczas podróży służbowej.

Opłaty za autostrady i parking podczas podróży służbowej.

Od czasu kiedy Polsce coraz więcej możemy jeździć autostradami kwestie kosztów opłat za przejazd autostradą czy postoju w strefie płatnego parkowania poniesione są przez przedsiębiorców powiększając wydatki eksploatacyjne takie jak paliwo, ubezpieczenie czy remonty samochodu. Stąd pytanie jak mogą być rozliczone w kosztach firmy? Sposób podatkowego rozliczenia tych opłat zależy od tego, kto jest użytkownikiem samochodu i jaki jest status samochodu w przedsiębiorstwie.

Samochód pracownika w podróży służbowej

W stosunku do takich wyjazdów prywatnym samochodem pracownika organy podatkowe uznają, że zwrot ponoszonych przez pracowników opłat za autostrady czy parking to koszt u pracodawcy mieszczący się w rozliczeniach tzw. kilometrówki, ponieważ jest to wydatek związany z używaniem prywatnego samochodu. Czyli, że nie może on być wpisany jako koszt w wysokości faktycznie poniesionej, a tylko wyłącznie do wysokości limitu tzw. kilometrówki.

Należności dla pracownika z tytułu podróży służbowej

Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.z 2013r. poz.167) w sprawie należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej ponoszonych przez pracowników opłat za autostrady i parkingi nie klasyfikują do wydatków związanych z używaniem samochodu. Zgodnie z §4 ust.2 tego rozporządzenia traktują je jako inne niezbędne wydatki związane z podróżą służbową w przypadku odbywania podróży samochodem niebędącym własnością pracodawcy.

Ważne też jest to, że dla pracownika opłaty za parkingi i płatne autostrady stanowią „inne udokumentowane wydatki”, których zwrot nie został przez ustawodawcę ograniczony co do wysokości, jak i rodzaju. Dlatego, w przeciwieństwie do rozstrzygnięć dotyczących kosztów pracodawcy, po stronie pracownika zwrot omawianych opłat stanowi przychód zwolniony od podatku w pełnej poniesionej wysokości, a nie w ramach limitu kilometrów związanego z używaniem samochodu.

Koszty podróży służbowej przedsiębiorcy

Przedsiębiorca wyjeżdżający w podróż służbową może pojechać samochodem firmowym lub samochodem prywatnym będącym jego własnością bądź własnością osoby trzeciej. Koszty poruszania się samochodem, który jest środkiem trwałym, stanowią koszty podatkowe w pełnej poniesionej wysokości, o ile tylko spełniają definicję kosztu (art.22 ust.1 ustawy o PDOF i art.15 ust.1 ust. O PDOP). Dlatego poniesione przez przedsiębiorcę opłaty za parkingi i przejazdy płatnymi autostradami samochodem firmowym nie są limitowane w kosztach podatkowych.

Jednak, gdy przedsiębiorca – osoba fizyczna korzysta z samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym, wydatki związane z jego użytkowaniem, podobnie jak w przypadku wykorzystywanych do celów pracodawcy prywatnych samochodów osobowych pracowników, podlegają limitowaniu. Mogą więc być zaliczone tylko do kosztów podatkowych do wysokości nieprzekraczającej kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, właściwej dla danego pojazdu (art.23 ust.1 pkt46 ustawy o PDOF). Aby udokumentować ilości przejechanych kilometrów przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić odpowiednią ewidencję przebiegu pojazdu. Nieprowadzenie ewidencji jest równoznaczne z wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków związanych z używaniem takiego samochodu.

W celu uzyskania dokładniejszych informacji zapraszamy do skontaktowania się z naszą Kancelarią.

 

Ta witryna ukrywa pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na użycie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close