Porady podatkowo prawne dla Twojej firmy

Jakie podatki za prowadzenie korepetycji?

Jakie podatki za prowadzenie korepetycji?

Udzielanie korepetycji to bardzo dobry sposób na uzyskiwanie dochodów z wiedzy i doświadczenia zdobytego osobiście. Nie można jednak zapomnieć, że powstaje dochód i należy płacić podatki. Jak więc płacić podatki, żeby nie przepłacić i żeby nie bać się odpowiedzialności przed Urzędem Skarbowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r., artykuł 10 ust. 1 ( Dz. U. z 2012 r.) jako źródła przychodów wymienia m. in. pozarolniczą działalność gospodarczą i działalność wykonywaną osobiście. Do której z nich zaliczyć prowadzenie korepetycji?

Zgodnie z art. 13 pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Prowadząc korepetycje, prowadzisz je osobiście, w sposób ciągły i zorganizowany bez wykorzystania pracy innych osób przy wykorzystywaniu własnej wiedzy i umiejętności, nie jest to więc pozarolnicza działalność gospodarcza. Dlatego przychody korepetytorów uznawane są za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Za korepetycje na ogół nie wystawia się faktur ani rachunków, bo wykonywane są na rzecz osób fizycznych a nie firm. Dlatego prowadząc korepetycje sam wyliczasz i wpłacasz zaliczkę na podatek dochodowy.

Jak wynika z art. 44 1a Ustawy o podatku dochodowym pkt 3 podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułu przychodów określonych w art. 13, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Koszty uzyskania dochodu należy wyliczyć na poziomie 20% uzyskanego przychodu. Odejmujemy je od uzyskanego przychodu i w ten sposób uzyskujemy kwotę do opodatkowania.

Zaliczkę na podatek płacić należy do 20-go dnia następnego miesiąca po uzyskaniu przychodu wg aktualnej stawki podatkowej 18% a po zakończeniu roku podatkowego należy wykazać dochód w zeznaniu rocznym w PIT-36 lub PIT-37.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji skontaktuj się z naszą kancelarią.

Ta witryna ukrywa pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na użycie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close